Ortopedyczne leczenie operacyjne w większości wypadków wiąże się zazwyczaj z specjalistycznym procesem rehabilitacji.
Celem rehabilitacji pooperacyjnej jest przystosowanie oraz przywrócenie pacjenta do pełnej samodzielności w czynnościach dnia codziennego, dlatego też nasi fizjoterapeuci kładą nacisk na indywidualne podejście do każdego Pacjenta, jak również wspomaganie procesu regeneracji zabiegami z zakresu fizykoterapii oraz masażu.
Rehabilitacja po alloplastyce stawu biodrowego oraz kolanowego
Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jak i kolanowego, kojarzy się pacjentom z długotrwałym powrotem do sprawności. Dzięki najnowocześniejszym metodom zabiegu, najwyższej jakości endoprotez oraz indywidualnym programom usprawniania i pełnej współpracy lekarza prowadzącego z fizjoterapeutami, Centrum Rehabilitacyjno – Lecznicze MEDPHARMA oferuje Państwu powrót do samodzielnego poruszania się bez użycia kul nawet w 3 tygodnie po operacji.
Nasza kadra fizjoterapeutów dobierze dla Państwa indywidualnie dedykowane zabiegi rehabilitacyjne z zakresu fizykoterapii i masażu, jak również przedstawi ćwiczenia, dzięki którym będą Państwo w stanie wrócić do zdrowia w jak najkrótszym czasie. Wszystko odbywa się w stałym kontakcie z lekarzem, który na bieżąco dostosowuje intensywność i rodzaj rehabilitacji do danego rodzaju zabiegu.
Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego
Zabiegi z użyciem artroskopu należą do najmniej inwazyjnych zabiegów z działu ortopedii. Niestety, brak odpowiedniej, wczesnej rehabilitacji pooperacyjnej może prowadzić do wielu późniejszych powikłań, znacznego wydłużenia procesu powrotu do zdrowia, a nawet w skrajnych przypadkach do niekorzystnego efektu końcowego operacji. Centrum Rehabilitacyjno – Lecznicze Medpharma zapewnia Państwu opiekę rehabilitacyjną już w pierwszej dobie po zabiegu.
Wczesna pionizacja i uruchomienie pacjenta pozwoli na szybszy powrót organizmu do pełnego funkcjonowania, a prawidłowa nauka chodu o kulach oraz profesjonalny instruktarz fizjoterapeuty pozwolą Państwu szybciej osiągnąć samodzielność w czynnościach dnia codziennego. Zabiegi krioterapii oraz pole magnetyczne zmniejszą obrzęk pooperacyjny i przyspieszą zrost tkankowy oraz zmniejszą dolegliwości bólowe.
Rehabilitacja po artroskopii stawu barkowego
Staw barkowy jest jednym z najmniej stabilnych stawów w organizmie ludzkim, dlatego też często ulega uszkodzeniom. Jego delikatne struktury, takie jak obrąbek stawowy czy grupa mięśni rotatorów po ciężkich urazach, zazwyczaj wymagają rekonstrukcji za pomocą artroskopu. Rehabilitacja pooperacyjna w takim przypadku jest niezbędnym elementem powrotu do sprawności już od pierwszego tygodnia po zabiegu. Jej głównym celem jest stopniowe, delikatne uruchamianie rekonstruowanych tkanek, zapobiegające zrostom oraz przykurczom usztywnionego w temblaku stawu.
Praca indywidualna z terapeutą powinna być wspomagana zabiegami przyspieszającymi gojenie tkanek, takimi jak laser czy pole magnetyczne.
Cieśń nadgarstka
Zabieg uwalniania nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka jest małoinwazyjną i zarazem bardzo skuteczną metodą walki z uciążliwym drętwieniem w obrębie ręki.
Rehabilitacja pooperacyjna w tym przypadku skupia się głównie na opracowywaniu blizny pozostawionej po zabiegu. W tym celu bardzo często stosuje się elementy masażu tkanek miękkich, wspomaganego masażami wirowymi oraz laserem, zapobiegającym przerostowi nowej blizny.
Ścięgno Achillesa
Urazy tego największego, a za razem słabo ukrwionego ścięgna w organizmie ludzkim są najczęściej bardzo poważnym problemem i wymagają interwencji chirurgicznej w postaci zszycia uszkodzonych elementów ścięgna. Dzięki nowoczesnym ortezom (specjalnym butom ortopedycznym Aircast) możliwe jest natychmiastowe wprowadzenie elementów rehabilitacji do procesu leczenia.
W pierwszym etapie często stosuje się zabiegi krioterapii oraz pola magnetycznego, zmniejszające stan zapalny, obrzęk pooperacyjny oraz przyspieszające zrost tkanek. Z upływem czasu wprowadza się również bardzo istotną terapię manualną tkanek miękkich okolicy ścięgna oraz ćwiczenia wzmacniające i stabilizacyjne stawu skokowego.
Ścięgno Achillesa jest masywną strukturą, dlatego jego rehabilitacja może trwać nawet od 4 do 6 miesięcy od zabiegu. Fizjoterapeuci każdorazowo udzielają fachowego instruktarzu oraz szkolą Pacjenta jak należy postępować po zakończonej terapii.